in

Ucuz Süpermarket Alışverişi İçin 10 Altın Kural

1- Haftalık yemek listesi yapın.

Birçoğumuz evde yapılacak yemeklere ya aynı gün ya da bir gün önceden karar veririz. Kimi zaman evde bulunan malzemelere göre bir şeyler çıkarmaya çalışırız. Kimi zaman ise eksikleri tamamlamak için market alışverişine çıkmamız gerekir. İşte bu anlık ihtiyaca göre yapılan alışverişlerde genellikle fiyatları çok detaylı inceleme şansımız olmaz ya da fiyatı bir miktar yüksek olsa da yapılacak yemeğe karar verildiği için satın alma işlemini yaparız.

Aslında haftanın belli bir günü (örneğin Pazar günü) önümüzdeki 1 hafta için yemek listesi yaparsak gıda alışverişimizi çok daha ucuza getirebiliriz. Market kataloglarında indirime gireceği önceden belirlenmiş ürünlere ve mevsime göre seçilecek yemek menüleri gıda harcamalarınızı ciddi oranda düşürecektir.

2- Detaylı fiyat karşılaştırması yapın.

Fiyat karşılaştırması yapmak ucuz alışverişin 1. kuralıdır. Bu aşama en büyük hatamız yalnızca çamaşır deterjanı, ayçiçek yağı, çay gibi temel ürünlerin karşılaştırmasını yapmak oluyor. Alışverişe gitmeden önce tüm ihtiyaçlarımızın listesini çıkarıp farklı marketlerden fiyat karşılaştırmaları yaparsak sadece temel ürünleri değil tüm ürünleri en uygun fiyata satın alabiliriz. Market market dolaşmadan fiyat karşılaştırması yapmak için Bu Hafta Aktüel gibi bim aktüel ürünler, şok aktüel ürünler, a101 aktüel ürünler kataloglarını bir arada sizlere sunan websitelerinden ve marketlerin kendi websitelerinden faydalanabilirsiniz.

3- Dayanıklı ürünlerde iyi kampanyalar yakaladığınızda toplu alım ve stoklama yapın.

Özellikle temizlik ve kişisel bakım ürünleri gibi periyodik olarak yenilenmesi gereken ve aynı zamanda uzun süre muhafaza edebileceğiniz ürünlerde büyük indirimler gördüğünüzde o an ihtiyacınız olmasa bile satın alın. Özellikle 3 al 2 öde gibi kampanyalar masraflarınızı azaltmanıza yardımcı olacaktır.

4- Müşteri kartı kullanın.

Alışveriş yaptığınız marketlerin her birinden varsa müşterileri için çıkardıkları alışveriş kartlarını mutlaka alın. Bu kartlar sayesinde ekstra indirim kazanabileceğiniz gibi puan biriktirerek ücretsiz alışveriş de yapabilirsiniz.

5- Sebze ve meyveleri uygun koşullarda saklayın.

Sebze ve meyveleri buzdolabında tazeliklerini koruyacak şekilde uzun süre saklayabilirseniz israfı azaltmış olursunuz. Sebze ve meyveleri soğuk suda yıkayıp bir miktar kurumasını bekledikten sonra saklama kabı ya da kilitli poşetlerle buzdolabına koymalısınız. Saklama kabının altına havlu peçete koymak ya da kilitli poşete koymadan önce havlu kağıda sarmak fazla nemi alacağından sebze ve meyvelerimizin ömrünü uzatır.

6- Buzluğa koyduğunuz ürünleri küçük porsiyonlarda paketleyin.

Kıyma gibi buzluğa koyup yemek yapmaya başlamadan birkaç saat önce çıkarıp çözülmesini beklediğiniz ürünleri küçük ebatlarda paketlemenizi öneririz. Çünkü buzluktan çıkan bu ürünler çözüldükten sonra tekrar dondurularak muhafaza edilemezler, hemen pişirmek zorunda kalırsınız. İhtiyacınız olandan büyük bir paketleme yaptıysanız malzemenin bir kısmı çöpe gidebilir.

7- Mevsimine uygun beslenin.

Kış aylarında çilek ya da karpuz almak isterseniz şüphesiz ki fiyatları çok yüksek olacaktır. Her ürünü mevsiminde tüketmeye gayret gösterirseniz market kasasında sürpriz fiyatlarla karşılaşmazsınız.

8- Konservelenmiş ve kurutulmuş besinler hazırlayın.

Hepimizin bildiği gibi domates bir yaz sebzesidir. Ancak seralar sayesinde kışın da market raflarından domates eksik olmaz. Yalnız arada önemli bir fark vardır: fiyat. Yaz aylarından domates rendesi ya da doğranmış domates konserveleri hazırlarsanız kışın hem yemeklerinizde hem de salatalarınızda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hem sağlıklı hem de uygun fiyata beslenmiş olursunuz.

9- İnternetten alışveriş alternatifini mutlaka değerlendirin.

Özellikle belli ürün gruplarında internetten alışveriş yapmak oldukça avantajlı oluyor. Örneğin okul çağında bir çocuğunuz varsa kırtasiye alışverişini okulların açılmasına yakın dönemde internetten yapmak akıllıca bir tercih olacaktır. Birçok site alışveriş miktarınıza göre kargo bedava kampanyası da uyguluyor.

10- Katalogları ve kampanyaları yakından takip edin.

İndirim marketleri olarak adlandırabileceğimiz Bim, Şok ve A101 fırsat ürünlerini düzenli olarak yayınladığı kataloglarda duyuruyor. Bu Hafta Aktüel ekibi bu katalogların hepsini sizin için bir araya getiriyor. E-mail adresinizi bırakırsanız tüm fırsat ürünlerinden henüz satışa çıkmadan haberdar olursunuz ve stoklar tükenmeden en uygun fiyat satın alabilirsiniz.

19 Mayıs 2018 A101 Haftanın Yıldızları Kataloğu

22 Mayıs 2018 Bim Aktüel Ürünler Kataloğu